РУС    УКР    ENG


Покрівельна компанія РУФ-АРТ
Одеса Київ
(048) 783-34-71 (044) 539-49-49
(099) 441-85-04 (099) 350-67-02
(067) 654-23-34 (098) 106-18-07
(093) 103-25-50 (063) 142-15-54
odessa@roof-art.com.ua info@roof-art.com.ua
Головна Матеріали Послуги Галерея Корисне Контакти

Натуральна керамічна черепиця

З тих пір, відколи людина звернула увагу на унікальні властивості обпаленої глини, пройшло вже кілька тисячоліть, а керамічні вироби супроводжують наше життя і досі, до того ж настільки тісно, що ми й не думаємо про це. Адже, це і столова тарілка, і чашка для ранкової кави, і цегляні стіни рідного будинку і багато іншого. Керамічна черепиця, яка використовується в якості покрівельного покриття, також є зразком майстерної обробки глини, в зв'язку з чим черепицю іноді просто називають глиняною або природною. Незважаючи на високу ціну, сьогодні глиняна черепиця досить популярна і затребувана, тому своїм аристократичним титулом «Королева покрівельних матеріалів» поступатися не збирається.

Naturalna cherepitsіa BRAAS Naturalna cherepitsіa Roben
натуральна черепиця BRAAS натуральна черепиця Roben

Природна керамічна черепиця належить до елітних покрівельних матеріалів. Чого лише вартий її зовнішній вигляд? Оглядаючи будівлю, вкриту таким матеріалом, майже кожен отримує візуальну насолоду, бо лише погляд на рельєфні обриси кожної плитки окремо та на всю покрівлю, мимоволі створює враження впевненості, надійності і загальної ідилії з усім оточуючим. І це не дивно, бо природна черепиця гармонує з багатьма елементами місцевості і легко вписується в дизайн оточуючого ландшафту.

Окрім привабливих естетичних якостей, покрівельна кераміка є одним з найбільш довговічних матеріалів для даху. Термін її експлуатації часто перевищує 100 років без ремонту, якщо було правильно спроектовано несучу конструкцію і якісно виконано монтаж покрівлі. Надійність продукції з природної глини сприяє широкому розповсюдженню матеріалу у розвинених європейських країнах. За статистикою, у Західній Європі більш ніж три чверті будівель зі скатними дахами вкриті саме керамічною черепицею. Точно визначити місце, де вона вперше з'явилась досить складно, адже унікальні властивості обпаленої глини були рівною мірою оцінені майже всіма давніми цивілізаціями. Таким чином, якщо не брати до уваги якісний склад сировини, відмінності у зразках глиняної черепиці з різних кутків планети полягають лише у формі та особливостях кріплення під час монтажу.

Враховуючи багатовікову історію, асортимент керамічної черепиці сьогодні є величезним. Щоб хоч якось впорядкувати велику різноманітність глиняних покрівельних матеріалів, використовується складна система класифікації. Так, за способом виробництва розрізняють штампований і стрічковий види керамічної черепиці, які залежно від своєї форми розділяються на пазову, жолобчасту, пласку і хвилясту. Також, відштовхуючись від типу зовнішнього покриття покрівельних елементів, черепицю класифікують на природну, ангобовану і глазуровану.

Таким чином, велика різноманітність моделей відкриває можливості для зведення скатних дахів різної геометричної форми. Однаково часто її можна спостерігати і на житловому заміському будинку, і на культових релігійних будівлях. Зустрічаються і унікальні зразки, яким властиві індивідуальні особливості укладання. Наприклад, на дахах давніх монастирів використовували черепки продовгуватої напівциліндричної форми, які монтувались зворотними рядами один до одного. У побуті така жолобчаста черепиця має розмовну назву «Чернець і черниця», має високу самовентиляцію і належить до найбільш надійних видів покриття. Також давнім видом покрівельної кераміки є черепиця під назвою «Хвіст бобра», яка завдяки своїй формі утворює покриття у вигляді риб'ячої луски.

clay tile on housetop

Виробництво керамічної черепиці

За такий довгий період існування глиняної черепиці основні принципи її виробництва суттєво не змінились. Завдяки динамічному розвитку науки і техніки, виробництво стало набагато швидшим і легшим, обладнання точнішим і досконалішим. Але, як і раніше, виробництво природної черепиці – це довгий технологічний процес, який складається з кількох відповідальних етапів: заготівля сировинної бази, підготовка глиняної суміші, формування плиток, сушіння, обробка зовнішньої поверхні і обпалення.

Вихідною сировинною для виробництва є натуральна глина, схожа на ту, яка використовується у гончарстві. Під час розробки кар'єрів з добування глини для подальшого виготовлення черепиці, особливу увагу приділяють таким важливим якостям як щільність, пластичність, легкоплавкість. Щільність глини зворотно пропорційна величині шпаристості готової черепиці, параметру, який в свою чергу характеризує морозостійкість виробу. Вважається, що найбільш якісна продукція виходить з загуслої жирної глини з високим вмістом окису заліза. Негативний вплив здійснюють вапняні вкраплення: внаслідок взаємодії з вологою при опадах, вапно гаситься, що призводить до погіршення естетичних якостей покриття. Тому, під час відбору глини краще виключити варіанти, які містять вапняні похідні.

Приготування суміші передбачає видалення з глини несприятливих домішок, додавання води, пластифікаторів і остаточний помел до отримання однорідної пластичної маси. Далі проходить процес безпосереднього формування сировинного складу, щоб отримати сирі керамічні плитки. Як правило, щоб надати майбутнім плиткам ту чи іншу форму, застосовують два основних методи: стрічковий і штампований. Вибір способу формовки перш за все залежить від типу черепиці, який необхідно зробити. Наприклад, пласкі плитки форми «хвіст бобра» отримують стрічковим способом, а черепицю вигнутої хвилеподібної форми – штампувальним. Стрічковий метод передбачає формування однієї суцільної глиняної стрічки, з якої нарізуються окремі плитки певної форми. Що стосується штампувального способу, то при ньому черепицю виробляють шляхом пресування заготівки у металічних або гіпсових формах.

clay ceramic roofing tileДалі сформована керамічна черепиця потрапляє до середовища з постійною температурою і вологістю, де відбувається процес сушіння. Тривалість циклу сушіння залежить від складу глиняної суміші і товщини плиток черепиці (в середньому 3 дні). Залежно від типу зовнішньої поверхні майбутнього матеріалу, сухі черепки спрямовують або одразу на обпалення (у випадку природного або глазурованого покриття), або додатково на проходження стадії ангобування. Обпалення глиняної черепиці здійснюється за високої температури (1100-1300°С) у спеціальних пічках, внаслідок чого отримують вироби природного кольору з характерними червоно-коричневими відтінками. Це і є натуральна керамічна черепиця.

Метою обпалення є вигоряння нестійких домішок у глині, однак руйнуючись останні утворюють пори або навіть пустотні ділянки. Наявність у готовому виробі пустот є неприпустимим, бо в подальшому в них може потрапити волога, яка за мінусової температури може замерзнути і зруйнувати плитку. Уникнути пороутворення неможливо, бо поява таких пустот залежить тільки від якісного шару самої глини. Однак закоркування або ущільнення зовнішньої поверхні керамічної черепиці дає можливість або повністю перекрити доступ вологи до пор, або мінімізувати його.

Ізоляції пор вдається досягти за допомогою нанесення на природну черепицю спеціальних складів – глазурі або ангобу. До складу глазурі входять каолін, кварцовий пісок і мінеральні фарбники. Обпалені плитки з поверхнею, обробленою глазур'ю, відправляють на повторне обпалення. Після досягнення необхідної температури глазур розплавляється, утворюючи надміцне склоподібне покриття. В результаті отримують продукцію з гарною глянсовою поверхнею, повністю захищену від потрапляння вологи та пустоти. Ангобована черепиця відрізняється матовою поверхнею, бо основними компонентами суміші є спеціальна глина ультратонкого помелу і мінеральні пігменти-фарбники. Нанесення складу на глиняні плитки відбувається на стадії обпалення, відразу після сушіння. Під час обпалення ангоб частково сплавляється і утворює дуже міцний шар, який значно ускладнює вільне потрапляння вологи до пор.

Переваги натуральної черепиці

clay ceramic roofing tile
Довговічність
унікальні якості глини, підкріплені віками налагодженою технологією виробництва, уповільнюють природні процеси старіння, і завдяки цьому унеможливлюють швидке руйнування матеріалу;
Екологічність
у складі сировинної бази відсутні синтетичні, токсичні і якісь інші шкідливі речовини;
Кольоростійкість
зовнішні покриття черепиці виготовлені з природних компонентів із натуральним забарвленням, тому втрата кольору не відбувається навіть при тривалому впливі прямого сонячного проміння;
Пожежобезпека
температура обпалення черепиці під час виробництва перевищує 1000°С, а це суттєвий доказ того, що черепиця вогнестійка і не піддається впливу вогню;
Шумопоглинання
товщина черепків і наявність мікропор в них ускладнюють розповсюдження звуку, тому ні стук дощових крапель, ні виття вітру не будуть порушувати спокій всередині будівлі;
Опір агресивному середовищу
черепиця гідно переносить вплив зовнішніх кліматичних факторів, опирається агресивним середовищам і відмінно переносить різкі перепади температур;
Низька теплопровідність
хоча ця якість опосередковано впливає на енергозбереження будинку, проте відсутність конденсату на покрівельному покритті доволі вагомий аргумент;
Самовентиляція
фасон черепків і особливості монтажу натуральної черепиці створюють своєрідний вентиляційний канал, по якому здійснюється постійний рух повітря, що забезпечує сприятливий мікроклімат внутрішнього простору будівлі;
Універсальність матеріалу
матеріал підходить для скатних покрівель різної форми і для будівель будь-якого віку і соціального призначення;
Надійність
покриття з великої кількості окремих плиток, укладених і закріплених згідно інструкції, здатні витримати будь-які зовнішні фактори, будь-яку велику кількість снігу або сильний поривчастий вітер.

Натуральну черепицю недарма відносять до елітного прошарку, адже сьогодні для раціонального будівництва це найбільш вдалий покрівельний матеріал, незважаючи на вартість. Навіть якщо ціна керамічної черепиці і є високою, то експлуатаційні витрати є значно нижчими, ніж витрати для бюджетних видів покрівлі. Так чи інакше, конструкцію покрівлі продумано до дрібниць, відштовхуючись від величезного досвіду експлуатації, набутого протягом багатьох століть. Тому, обравши для себе одного разу, Ви змонтуєте надійний дах ще і своїм правнукам.


читайте по-русски: Керамическая черепица

Цікаве про натуральну керамічну черепицю: