РУС    УКР    ENG


Покрівельна компанія РУФ-АРТ
Одеса Київ
(048) 783-34-71 (044) 539-49-49
(099) 441-85-04 (099) 350-67-02
(067) 654-23-34 (098) 106-18-07
(093) 103-25-50 (063) 142-15-54
odessa@roof-art.com.ua info@roof-art.com.ua
Головна Матеріали Послуги Галерея Корисне Контакти

Класифікація бітумної черепиці за бітумом

види бітумної черепиціІсторія застосування бітумінозних гідроізоляційних матеріалів в покрівельній індустрії налічує більше століття. Ще в 19 сторіччі використовувались рулонні вироби на основі картону, який був просочений бітумом – перші прототипи сучасного руберойду. Пізніше, з’явилися більш естетичні штучні зразки, які еволюціонували в популярну м’яку покрівлю.

Покрівля з бітумної черепиці досить поширене видовище в приватній забудові, а у продажу є велика кількість різних варіантів, які можуть кардинально відрізнятися одне від одного кольором, формою нарізки, властивостями тощо. Вибір кольору та геометрії – критерії суворо індивідуальні, а ось технічні характеристики визначають якість покриття, тому і задають тему для величезної дискусії.

Важливу функцію в довговічності покрівельного матеріалу виконує бітумна складова, саме тому вона привертає найбільшу увагу критиків. Навколо неї виникає найбільша кількість суперечок – і серед трейдерів, і серед майстрів-будівельників. У даній статті поговоримо окремо про бітум, а також спробуємо сформувати об’єктивну оцінку цього компонента гнучкої черепиці.

Природний бітум – це похідна нафти , яка представляє собою колоїдну структуру з безлічі органічних частинок. Зміст певних компонентів згубно впливає на стабільність бітумної маси, внаслідок чого, в природному вигляді бітум не придатний для використання в покрівельній галузі. Він досить твердий, швидко старіє, втрачає свої властивості, стає сухим і ламким, а при підвищенні температури навпаки стає плавким.

Процес стабілізації природного бітуму відбувається за допомогою хімічних добавок або обробки киснем. В результаті, отримують відповідну сировину для виробництва покрівельних матеріалів. Саме за типом в'яжучої речовини розрізняють окислену, бітумно-еластомерну (SBS) і бітумно-пластомерну (APP) черепиці.

Окислена бітумна черепиця

Найбільш старим і розповсюдженим способом стабілізації є примусове окислення. Суть процесу полягає в проходженні кисню через розплавлений бітум, що дає можливість збагатити склад киснем і видалити несприятливі з'єднання. Тим самим, досягається якісна зміна фізичних властивостей, стабілізація необхідних характеристик, підвищення термостійкості і т.д. Таким чином, бітум, що пройшов обробку киснем, називають окисленим. Це найбільш дешевий спосіб стабілізації при великих обсягах виробництва.

Загалом, штучно зістарений, окислений бітум залишається стабільним тривалий час і відмінно виконує функції гідроізоляції. Але після збагачення киснем втрачається будь-яка гнучкість і пластичність похідних матеріалів, а при низьких температурах вони стають зовсім крихкими. Безсумнівно, це мінуси бітумної черепиці, тому вкрай небажано застосування окисленого матеріалу на дахах з зламами і перегинами.

Також, у зв'язку з низькою еластичністю, значно скорочується термін служби в регіонах з мінливим температурним режимом. Разом з цим, в кліматичних же поясах з постійною температурою - це оптимальне співвідношення вартості і якості. Наприклад, окислена бітумна черепиця поширена в Канаді (IKO, NBP), а в США популярні бренди GAF, OwensCorning, Tamko.

Іншим способом удосконалення характеристик природного бітуму є модифікація, тобто додавання речовин, що змінюють фізико-хімічні властивості і структуру речовини. Процес модифікації бітуму відбувається за допомогою обладнання, що нагадує великий міксер. У цьому пристрої розплавлену масу змішують з певними хімічними добавками, яких існує безліч. В покрівельній же галузі найбільше використовуються так звані СБС і АПП модифікатори.

СБС-модифікована черепиця

 бітумна черепиця сбсМодифікатор СБС/ SBS (стирол-бутадієн-стирол) - це полімер (штучний каучук). При додаванні SBS в бітумну масу відбувається утворення структурної сітки , яка пов'язує компоненти бітуму. Завдяки такій впорядкованій будові бітум набуває чималу еластичність і гнучкість. Мінімальна кількість модифікатора для утворення сітки становить близько 2% по масі, хоча цього не досить для створення якісної продукції. Для отримання структури з міцними еластичними зв'язками необхідна наявність не менше 12% модифікатора.

Технологія SBS-модифікації передбачає використання дорогого обладнання у виробничому процесі, що в подальшому зумовлює високу ціну м'якої черепиці. Проте, при проведенні фінансових розрахунків слід врахувати, що покрівля з бітумної черепиці буде відрізнятися високою морозостійкістю, гнучкістю на брусі при низьких температурах і відмінною теплостійкість. Навіть на морозі до -30°С властивості гнучкої черепиці практично не змінюються, а матеріал не стає крихким. Це дуже важливий показник в наших кліматичних умовах, бо демонструє довгий термін служби бітумної черепиці.

АПП-модифікована бітумна черепиця

Ще одним популярним модифікатором є атактичний поліпропілен (АПП або АРР), побічний продукт від отримання ізотактичного пропілену. Термопласт АПП має високу температуру плавлення (80-140°C), тому при додаванні в бітумну суміш фізико-хімічні характеристики бітуму змінюються в сторону зростання термостійкості. В результаті, покрівельному матеріалу властиві такі показники, як висока теплостійкість, відмінна стійкість до ультрафіолетового випромінювання, непогана гнучкість.

Разом з цим, бітумний склад набуває досить посередню еластичність, яка знижується зі зниженням температури. Відповідно, вироби з АРР-модифікатором більш підходять для країн з жарким кліматом. З іншого боку, бітумна черепиця АПП відрізняється стабільністю розмірів, гарною адгезією і довговічністю.

Виробничий процес отримання АПП-модифікованих бітумних складів дуже складний. Труднощі пов'язані безпосередньо з етапом додавання і змішування модифікатора та бітумної маси. Дуже важливе дотримання технологічного регламенту. Для цього необхідна повна справність відповідного обладнання і, найважливіше, сумісність модифікатора з домішками, які можуть міститися в бітумі. Напевно, варто враховувати цей критерій при виборі, тому що в Україні відомі випадки, коли на цілі партії товарів споживачами були заявлені рекламації.

Підводячи підсумок огляду, можна зробити висновок, що вибір бітумного покрівельного матеріалу носить суто індивідуальний характер, який повинен ґрунтуватися на раціональності придбання. На нашу думку, до уваги варто приймати особливості проекту, умови експлуатації, регіональний клімат і, звичайно ж, фінансові можливості. У разі потреби у додатковій інформації або консультаціях, звертайтеся до фахівців компанії «РУФ-АРТ». Крім цього, у нас можна замовити монтаж покрівлі.

 

читайте по-русски: Классификация битумной черепицы. Тип битума

Додатково з теми "Покрівля":