РУС    УКР    ENG


Покрівельна компанія РУФ-АРТ
Одеса Київ
(048) 783-34-71 (044) 539-49-49
(099) 441-85-04 (099) 350-67-02
(067) 654-23-34 (098) 106-18-07
(093) 103-25-50 (063) 142-15-54
odessa@roof-art.com.ua info@roof-art.com.ua
Головна Матеріали Послуги Галерея Корисне Контакти

Що таке скатний дах?

Дах – це та архітектурна частина в конструкції будівлі, яка виконує гідроізолюючі функції. Дуже часто під час зведення мансардного поверху на дах додатково покладають ще й несучі та теплоізоляційні функції. До складу даху можуть входити такі елементи як кроквяна частина, гідроізоляційний (часто термоізоляційний) шар, системи вентиляції, покрівля, а деякі навіть прираховують водостоки. Кроквяна система покрівлі утворює похилі площини, які називають скатами – від цього скатний дах і отримав свою назву. Верхня робоча частина даху, призначена для захисту будівлі від зовнішніх кліматичних факторів і впливу атмосфери, називається покрівлею. Власне, покрівля – це і є безпосередньо покрівельне покриття.

З-поміж великої кількості різновидів дахів, в основному, виділяють такі:
  • односкатний;
  • двоскатний;
  • шатровий;
  • вальмовий (чотирискатний);
  • напіввальмовий;
  • багатошпильовий;
  • банеподібний, склепистий і шпилеподібний.
односкатний дах

Найбільш економною у влаштуванні дахів є односкатна покрівля. Односкатний дах має найбільш просту конструкцію: кроквяні ноги спираються на несучі стіни різної висоти, утворюючи тим самим єдиний схил під певним кутом. Чим більшим буде кут, тим меншою буде сила тиску опадів. Такий тип даху дуже рідко використовується у будівництві житлового будинку, частіше – для технічних і господарських забудов, гаражів, складських приміщень, нависів, а також для невеликих прибудов: веранд, терас і т.п.

двооскатний дах

Двоскатний дах є найпопулярнішим серед всіх видів покрівлі. Ця класична форма даху пасує до дизайну майже будь-якого будинку. Такий дах формують крокви, які спираються на несучі стіни і сходяться догори у конику. Фронтон двоскатного даху має трикутну форму. Схили кожного зі скатів можуть мати різний кут. Основна перевага двоскатного даху полягає в тому, що монтаж покрівлі дозволяє використовувати різні покрівельні матеріали завдяки малій кількості відходів, чим заощаджує власнику чимало коштів.

шатровая крыша

За кордоном дуже популярною формою даху є шатрова покрівля. В Україні її використовують дуже рідко. Шатровий дах – симетричний, складається з чотирьох рівнораменових трикутних скатів, які сходяться в одній центральній точці. Фронтони і коник відсутні. Шатровий дах є більш складною конструкцією, ніж двоскатний дах, бо має додаткові діагональні ноги, на які і припадає основне навантаження. Шатровий дах може розташовуватись тільки на будинках, побудованих у формі квадрату або рівнобічного багатокутника.

вальмовий дах

Дуже популярною є вальмова чотирискатна форма даху. Такий дах складається з чотирьох скатів: два скати у формі трикутника і два у формі трапеції. Вгорі, на стику трапецієподібних скатів є коник. Вальмовий дах є ідеальним для використання у забудовах, розташованих у місцевості з сильними вітрами. Під час будівництва чотирискатного даху можна використовувати будь-які матеріали для покрівлі, однак виконання покрівельних робіт супроводжується великою кількістю відходів.

полувальмовий дах

Різновидом вальмового даху можна вважати напіввальмову. Популярності такий вид покрівлі набув у середині минулого століття. Напіввальмовий дах є подібним до вальмового, але характерною особливістю є використання так званої напіввальми – невеликого трикутного скату, який завершується не біля основного карнизного звису будівлі, а ближче до коника. При цьому утворюється фронтон, як правило, трапецієподібної форми. За витратою будівельних матеріалів напіввальмові покрівлі є більш економними, ніж вальмові.

багатошпильовий дах

Багатошпильовий дах являє собою доволі складну конструкцію, яка утворюється при з'єднанні площин, що утворюються безліччю скатів. Багатошпильвий дах проектується для будівель неправильної багатокутної форми з додатковими прибудовами. Такому дахові властива наявність великої кількості ендів, ребер і коників. Монтаж даху багатошпильової форми є досить складним, тому якісно виконати покрівельні роботи непрофесійним майстрам буде дуже складно. Крім того суттєвим недоліком буде перевитрата покрівельних матеріалів.

Склеписті, банеподібні і шпилеподібні покрівлі – це складні архітектурні рішення, які рідко використовуються у будівництві житлових будівель (хіба що для увінчання окремих елементів: еркерів, башточок, альтанок та ін.). Також слід зауважити, що для цих форм даху не завжди підходять ті чи інші покрівельні матеріали.


читайте по-русски: Что такое скатная крыша?

Додаткова інфрмації з покрівельної галузі: