РУС    УКР    ENG


Покрівельна компанія РУФ-АРТ
Одеса Київ
(048) 783-34-71 (044) 539-49-49
(099) 441-85-04 (099) 350-67-02
(067) 654-23-34 (098) 106-18-07
(093) 103-25-50 (063) 142-15-54
odessa@roof-art.com.ua info@roof-art.com.ua
Головна Матеріали Послуги Галерея Корисне Контакти

Теплоізоляційні матеріали

Кожен із нас хоче, щоб його житло було міцним і теплим. Оспорювати правдивість цього бажання немає сенсу, тому під час проектування і зведення споруд величезну увагу слід приділити питанням енергозбереження або теплоізоляції. Сучасні обігрівальні прилади дають можливість створити необхідний мікроклімат і в туристичному наметі, однак в умовах постійного зростання цін на енергоносії бажання оплачувати тепловтрати зникає. Адже Який сенс у надмірних грошових витратах? У зв'язку з цим виникає гостра необхідність влаштування теплоізоляції.

скловата
ISOVER
базальтова вата
ROCKWOOL
пінополістирол
Europlex

Здавна запорукою забезпечення надійної теплоізоляції і головним рішенням цього питання вважалось збільшення товщини кам'яних або цегляних стін. Певним чином такий метод себе виправдав, бо будівлі мали відмінну здатність зберігати тепло під час зимових морозів і прохолоду у літню спеку. Але величезна вартість будівництва, пов'язана із збільшенням кількості будівельних матеріалів, підсиленням опорних конструкцій і використанням складних вузлів примусила шукати нові шляхи вирішення проблеми збереження тепла. Під час досягнення цієї мети були розроблені стінові матеріали з низькою теплопровідністю, застосовані нові технології будівництва з акцентом на енергозбереження. Але все ж таки найбільшу ефективність забезпечують теплоізоляційні матеріали, а звичайною мовою – утеплювачі.

Теплоізоляційні матеріали призначені для зменшення передачі тепла і поділяються на теплообмінні і відбиваючі. Теплообмінні утеплювачі запобігають втраті тепла, засновуючись на процесах кондуктивного та конвективного теплообміну, які виникають внаслідок поєднання таких фізичних характеристик, як паронепроникність, водопоглинення і теплопровідність. Теплоізоляція відбиваючого типу функціонує за принципом відбивання інфрачервоного теплового випромінювання. Галузь використання утеплювачів широка і пов'язана з усіма аспектами життєдіяльності, де потрібне збереження тепла. У будівництві вони також грають важливу роль, адже використовуються для внутрішньої та зовнішньої ізоляції несучих стін, фундаменту, підлоги і перекриття, а також дозволяють утеплити покрівлю. Використання теплоізоляції дає можливість значно знизити експлуатаційні витрати на опалення і кондиціонування.

Класифікація теплоізоляційних матеріалів

Як правило, теплоізоляція класифікується залежно від виду вихідної сировини і поділяється на три основні групи: органічні, неорганічні і змішані. Однак, кожна з цих груп містить великий перелік матеріалів, які можуть бути не схожі між собою, як за складом, так і за механічними властивостями, а, отже, мають різне призначення і претендують на власну класифікацію. Наприклад, до неорганічних теплоізоляційних матеріалів належать і мінеральна вата, і пористий бетон, і перліт, в той час, як органічні утеплювачі – пінополістирол, спінений поліетилен та інші вироби, виготовлені з використанням органічних речовин.

Враховуючи величезну кількість теплоізоляційних матеріалів, які зараз існують, зупинимося на найбільш використовуваних для приватного будівництва. Найбільшої уваги заслуговують пінополістирол і мінеральна вата (скловата, базальтова вата). У цьому випадку зацікавлюють вже інші характеристики, більш пов'язані призначенням, складом і формою випуску.

Склополотняна вата (скловата)

СкловатаСкловата – це неорганічний полотняний утеплювач з класу мінеральних ват, який виготовляється методом термічного топлення скломаси з наступною полімеризацією. Враховуючи, що основу сировинної бази складають пісок, вапняк, сода і доломіт (ті самі матеріали, що і для виробництва скла), сьогодні для виробництва скловати широко використовуються склобій і відходи склярського виробництва, що трохи спрощує відповідну витратну частину.

Скловата майже не містить жодних чужорідних домішок, а складається виключно з полотен. Товщина полотен скловати складає від 3 до 5 мкм, причому їхня довжина орієнтовно у 2-4 рази більша, ніж у базальтової вати. Весь вільний простір між полотнами заповнено повітрям і, частково, фенолальдегідним полімером. Така структура забезпечує склополотняній ваті високі експлуатаційні характеристики і наділяє унікальними властивостями, характерними лише для цього утеплювача.

До переваг утеплювачів зі скловати можна віднести підвищену пружність, еластичність і непогану вібростійкість. Скловата досить піддатлива до пресування, тому навіть після стиснення у 4 рази, утеплювач здатен відновити початковий об'єм і форму. Завдяки високій шпаристості, скловата є відмінним матеріалом для звукоізоляції, тому, наприклад, покрівля з металочерепиці під час утеплення вийде одночасно і безшумною.

Для влаштування горизонтального контуру утеплення (підлога, перекриття) випускається скловата в рулонах. Для використання на вертикальних конструкціях (утеплення стін, переборок) або скісних площинах (утеплення покрівлі) використовується більш тверда плитна теплоізоляція. Утеплювачі в плитах мають збільшену щільність, а ті, що використовуються для ізоляції експлуатуємих пласких покрівель, взагалі здатні витримувати не лише тиск сніжного покрову, але і навантаження від пересування людей і транспорту.

Кам'яна або базальтова вата

Кам'яна ватаЩе один різновид мінеральної вати представляє кам'яна або базальтова вата. Кам'яна вата – неорганічний полотняний утеплювач, виготовлений із розтопу гірських порід, утворених внаслідок вулканічної активності. Сировиною для виробництва кам'яної вати є гірські породи базальтової групи або схожі за хімічним складом метаморфічні породи. Деякі сучасні компанії «вподобали» технології виробництва з металургійних шлаків, хоча така ситуація програє за якістю і характеристиками.

Базальтова вата має низьку теплопровідність, яку спільно з повітрям забезпечує волокниста структура теплоізоляційного матеріалу. Причому, повітря займає 95 % від загального об'єму мінераловатного утеплювача і є основним теплоізолятором базальтової вати. Полотна утеплювача забезпечують необхідну шпаристість і утримують повітря в статичному (нерухомому) стані. Наявність відкритих пор гарантує базальтовій теплоізоляції високу паропроникність, тому при застосуванні бажане використання гідробар'єрних плівок. Базальтова вата – це негорючий утеплювач, який не втрачає свої властивості навіть після впливу високих температур.

Кам'яна вата, як правило, виробляється у формі прямокутних плит, також існують пропозиції у вигляді рулонної теплоізоляції, хоча в обмеженому асортименті. Окрім того, у номенклатурному ряді базальтова вата має унікальні варіанти продукції, оснащені рефлектором з алюмінієвої фольги або армовані склополотном і т.д. Однією з головних переваг кам'яної вати є широкий діапазон щільності теплоізоляції, що дає можливість підібрати утеплювач майже для будь-яких цілей. Так само як і скловата, кам'яна вата має відмінні показники звукопоглинання, отже при утепленні покрівлі складає величезну конкуренцію склополотняному аналогу. Важлива особливість – екологічність кам'яної вати, заснована на стійкості продукту до зовнішнього хімічного та біологічного впливу.

Пінополістирол (пінопласт)

Пінополістирол Пінополістирол або пінопласт – це органічний утеплювач, який одержують внаслідок спінювання полімерних матеріалів. Ключовою речовиною у складі сировини є, звісно, полістирол, але часто ще використовують і співполімери стиролу. У невеликій кількості також присутні пластифікатори, фарбники та інші наповнювачі. Вспінюючим агентом виступають різні легкокиплячі вуглеводні або газоутворювачі. Частка вихідної сировини у готовій плиті пінополістиролу складає лише 2%, а решта 98% займає повітря, як вміщене у дрібні тонкостінні гранули, так і те, що заповнює простір між ними.

Після появи пінополістирол дуже швидко проник до багатьох галузей життєдіяльності, де використовується як теплоізоляційний і конструкційний матеріал. З-поміж теплоізоляційних матеріалів, пінопласт вже довгий час посідає провідні позиції. Своєю популярністю пінополістирол зобов'язаний унікальним властивостям, адже це матеріал із низькою теплопровідністю. Завдяки паронепрникності пінопласту, його теплоізолюючі властивості не залежать від впливу вологи, що розширює діапазон і способи його використання. Застосування пінопласту у будівництві допомагає зекономити чималі кошти, адже ціна утеплювача на порядок нижча за ціну мінеральної вати.

Разом з тим, спінений пінополістирол має і недоліки, з якими треба рахуватися та під які треба підладжуватися. Це посередня хімічна стійкість і висока пожежонебезпека. Пінопласт легко займається, внаслідок чого відбувається горіння з утворенням диму, насиченого високотоксичними сполуками. Однак під час виробництва пінополістиролу використовуються модифікатори, які трохи зменшують ймовірність займання. Дія різних органічних розчинників також згубна для пінопласту, бо теплоізоляція може просто розчинитися в них. Ще є біологічний фактор, пов'язаний із привабливістю пінопласту для низки гризунів і комах, які руйнуючи пінопласт шкодять всьому контуру утеплення. Але на тлі двох попередніх недоліків, останній має виключно інформативний характер.

Екструдований (екструзійний) пінополістирол

Екструдований (екструзійний) пінополістиролПолістирол також є вихідною сировиною для виробництва іншого органічного утеплювача – екструдованого пінополістиролу (ЕППС або, за міжнародною класифікацією, XPS). Теплоізоляційний матеріал, який вперше одержали в США, через труднощі перекладу називають також екструзійним пінополістиролом, однак це один і той самий продукт. Екструдований пінополістирол виробляється методом екструзії і відрізняється від звичайного пінопласту технологією створення гранул, які утворюються внаслідок вспінення у підвищених термобаричних умовах. Така технологія дозволяє домогтися рівномірного розташування закритих чарунок діаметром 0,1-0,2 мм, що в подальшому забезпечує високі показники енергозбереження і теплоізоляції.

Зовні екструзійний пінополістирол являє собою різнокольорові плити з гладкою поверхнею, а на зламі, завдяки великій кількості дрібних пор, схожий на звичайний поролон. За експлуатаційними характеристиками ЕППС відрізняється від пінопласту, у зв'язку з чим останній був майже остаточно витіснений із певних галузей. Враховуючи щільність і високу міцність при стисненні, екструзійний пінополістирол використовується для будівництва площин, які навантажуються, у т.ч. паркінгів, автомобільних доріг, навіть злітних смуг. У будівництві XPS в основному використовується як утеплювач у різних елементах будівлі: стінах, підлозі, інверсійних покрівлях і т.п. Низька гігроскопічність робить ЕППС незамінним для гідроізоляції фундаментів та підлоги на першому поверсі будівлі. До переваг матеріалу слід додати легку вагу, відмінні теплоізоляційні властивості і довговічність.

Екструдований пінополістирол маже водонепроникний, що виключає можливість його використання для внутрішнього утеплення стін і міжкімнатних переборок. Також не бажано використовувати його під час зовнішнього оздоблення фасадів, зважаючи на необхідність надійної системи вентиляції. Є думка, що, якщо використовувати екструдований пінополістирол для «мокрих фасадів», слід ретельно підбирати тинькарські та клейові суміші, а особливо ті, які мають високу адгезію до ЕППС.

Характеристики теплоізоляційних матеріалів

Характеристики Скловата Базальтова вата Пінополістирол ЕППС
Теплопровідність, Вт/м*К 0,030-0,052 0,035-0,039 0,038-0,050 0,029-0,034
Щільність, кг/м3 8-18 26-220 15-35 38-45
Паропроникність, мг/(м*ч*Па) 0,55 0,25-0,35 0,05 0,01

Зараз теплоізоляційні матеріали у Києві налічують багато варіантів для утеплення покрівлі, стін, підлоги і всього, що тільки можна. Маючи схожі цілі, варіанти теплоізоляції можуть відрізнятися за технічними показниками, тому ми рекомендуємо перш за все зробити вибір відштовхуючись від призначення матеріалів, а вже потім робити акцент на якості та ціні утеплювача. Це важливо, бо будівельні технології з правильним використанням теплоізоляційних матеріалів дозволяють значно знизити витрати на енергозбереження, тим самим знижуючи собівартість будівництва. Покрівельна компанія «РУФ-АРТ» пропонує найсучасніші матеріали для покрівлі, у тому числі і великий вибір різних утеплювачів.


читайте по-русски: Теплоизоляционные материалы